Egy vásárcsarnok hallatán sokunknak először talán inkább negatív dolgok jutnak eszünkbe, mint például az előkelő ellentéte, a ránk ható vizuális és olfaktív ingerek túlcsordulása, a zsúfoltság, nyüzsgés, cipekedés. A sok üzletelés hangja zajjá, a temérdek illat pedig szaggá keveredik. A fölösleg szemétté lesz, ami viszont bevonzza a gyülevészt.
Mindezek mellett a piac tükre egészséges társadalmunknak, eleme jólétünknek. Nincs ez mindenhol így. Ott ahol az élelmiszer tömeggyártása, az iparilag feldolgozott ételek kiszorították az egészséges táplálkozást, ahol olcsóbbá lett a kóla a víznél, a kevésbé egészséges kész gyorséttermi burger az otthon elkészített lecsótól, nem is csoda, hogy John Mackey megszállott zöldségárust – a Whole Foods Market amerikai zöldségáruházlánc megalapítóját – még édesanyja halálos ágyán való könyörgésével sem tudta eltéríteni hivatásától. Hiába kérte fiát, hogy hagyja már a zöldségeket, menjen vissza az egyetemre legyen inkább orvos vagy ügyvéd, hogy legyen már ő is valaki.
A Sepsiszentgyörgyi piac szerencsére nem elsorvad, hanem virágkorát éli, jobb körülményeket és új helyszínt igényel, ami nincs is messze a régitől. Az új telken egy századfordulós csarnoképület van, amit – úgy a városvezetés mint mi építészek –megtartásra érdemesnek találtunk, bár a műemléki listán nem szerepel.
Egy régi épület felújítása, új épületrész hozzáépítése tervezési és kivitelezési szempontból mindig problémásabb mintha lebontanánk azt. A főút felől a csarnokokkal megmarad a hely szelleme, és harmonikusan helyet találnak benne az új funkciók. A régi és az új épületrész kapcsolatánál nem hétköznapi élményben lehet részünk, ugyanis tér a térben hatású hely jön létre. A csarnokok hátsó homlokzata belső térbe kerül és az áttetsző panelektől fényárban úszik az egész helyiség.
A piaccsarnok megtervezésekor központi helyet kapott maga a fény! Nem fukarkodtunk fényáteresztő elemeket használni sem a falakon, sem a régi vagy új tetőkön. Az összekötő épületrészben a tejüveg panelek egyenletes, mesés szórt fényt nyújtanak a belső térnek. Ez a fény sokkal különlegesebb hatással bír, mint amilyet tapaszalhatunk átlátszó felületen keresztül, vagy kültérben. Ehhez képest az új épületrész déli homlokzatára átlátszó függönyfal került, amely ritmikusan kialakított árnyékolói játékosságot és életet adnak a belső térnek . A nagy déli üvegfelület a téli fűtésköltségen spórol, de a magas napállás és az árnyékolók miatt nem okoz nyáron túlmelegedést.
Nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy a belső terek körbejárhatóak, holtpont nélküliek legyenek. A zsákutcákba kevesebb vásárló téved be amitől az árusok helyzete elnehezedik és a standok/boltok kiüresedését eredményezheti.
A földszinti terekhez képest az emelet nehezebben megközelíthető. Az volt a célunk, hogy aki beteszi a lábát ebbe a vásárcsarnokba, az nagy eséllyel az emeletre is felmenjen ahhoz, hogy minden szükségeset megvásárolhasson. Éppen ezért éles az elkülönítés: a földszinten zöldség-gyümölcs -virág árusítás kapott helyet, az emeleten pedig hűtőszekrényes standok, élelmiszerüzletek és food court. Ha ez az elkülönítés nem történne meg, akkor a lentiek jól járnának ugyan, de fentről kiüresedés kacsintana le ránk és a választék is egy idő után megcsappanna e miatt, tehát a vásárló is rosszul járna.
A piactér vásárlókkal való átöblítése nem csak a kényszerítésre hagyatkozik. Vonzóerőt képvisel a nagy emeleti üzlethelyiség, a foodcourt, a rendhagyó vizuális térélmény és nem utolsó sorban a térben egyenletesen eloszló, jól látható pontokon: mozgólépcső, lift és lépcsők szolgálják ki.
A jó vásárlói élményt és változatosságot az épület biztosítani fogja, már csak a lecsó elkészítése maradt hátra.