A Csíkszeredától nem messze épülő 200 négyzetméteres, 4 fős delnei családi ház tervezése, rajzainak elkészítése felüdülést jelentett kis csapatunk számára egy másik több ezer négyzetméteres munka mellett, ami már több hónapja tartott.
Azt az érzést keltette számunkra, hogy a két tenyerünkben elfér, pedig ebben a házban 4 ember fog lakni, reményeink szerint boldogan és elégedetten.
Kihívás volt egy olyan házat tervezni ami falusi környezetbe illik, ugyanakkor nem nélkülözi egy 21. századi otton kényelmét. Itt a falusi környezetbe illeszkedést elsősorban az épületforma kialakításában, másodsorban az anyaghasználatban láttuk.
Az épület kialakításánál azt az aránytalanságot igyekeztük megtörni amit manapság a legtöbb új háznál látunk: a duci, formátlan ház, ami úgy néz ki ahogy az épp sikerült, miután a külalakra tekintet nélkül az alaprajzon egymás mellé kerülnek a különböző helyiségek.
Az épületet két részre bontottuk: van egy két szintes magastetős lakóépület, amihez csatlakozik egy földszintes, semleges tömeg a garázzsal és technikai helyiségekkel. A lakóépület – házikó formájának köszönhetően – kicsinek hat annak ellenére, hogy helyet nyújt a földszinten nappalinak, ebédlő-konyhának, kamrának és fürdőszobának. A tetőtérben 3 hálószoba, fürdő, gardrób és egy kis dolgozó kapott helyet.
Figyelmünk igyekezett lehetőleg minden részletre kiterjedni, úgy az épület formája mint a technikai részletek szintjén. Az ebédlő mennyezetének lehozása azt eredményezte hogy az épületet tartó gerendák becsüngésükkel nem törik meg egyik tér hangulatát sem. Ezúttal is köszönjük, hogy a statikusaink ebben partnerek voltak, ugyanis az egyszerű külső mögött egy bonyolultabb szerkezeti megoldás rejtőzik.
Különös figyelmet fordítottunk a termikus burok folytonosságára is. Gyakori lakó ugyanis új házakban is a penész, aminek a kialakulásáért elsősorban a hőhidak felelősek és csak másodsorban a gyenge szellőztetés.
A közlekedők – lépcső, folyósók – minimalizálásával a lehető legtöbb hasznos felületet biztosítottuk használóik számára, pénzt és fölösleges járkálást spórolva ezzel meg.
Kivitelezésre végül ereszes megoldással kerül az épület, de így is hangsúlyos tudott maradni a nagyobb lakótömeg egyszerű vonásaival, stilizált ház formájával.